wt.. kwi 30th, 2024
Pierwszy smoczek - jaki smoczek dla noworodka

Smoczek to przydatny dla wielu rodziców dodatek, który ułatwia sprawowanie opieki, gdyż działa jak uspokajacz. Warto wspomnieć, że w pierwszych miesiącach życia pozwala zaspokoić jakże silną potrzebę ssania u dziecka, co daje mamie chwilę wytchnienia, szczególnie gdy karmi piersią. Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Jak stosować smoczek?

Smoczek ma przypominać noworodkowi brodawkę sutkową mamy, dzięki czemu chętnie po niego sięga i momentalnie zaczyna się wyciszać i odprężać. Idealny kształt i zastosowanie wysokiej jakości tworzyw do produkcji to cechy, które są szczególnie ważne dla marki Bibs Smoczek uspakaja, a najlepszym objawem akceptacji wybranego modelu jest brak wypluwania go przez maluszka. Pojawi się też odruch ssania, zniknie wierzganie nóżkami, płacz i nerwowość.

Wybór odpowiedniego smoczka jest szczególnie ważny, a na rynku można spotkać bardzo wiele modeli. Dostępne są różne kształty, kolory i zastosowane materiały – każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, dlatego warto wybierać rozsądnie. Jednak zanim skupimy uwagę na dostępnych opcjach, poświęćmy nieco czasu właściwemu użytkowaniu smoczka. To uspokajacz, który wspomaga dziecko w pierwszych miesiącach życia, a nie skuteczny sposób, żeby dziecko siedziało cicho i nie dawało o siebie znać! Należy go stosować tylko w razie potrzeby, nie może być w buzi malucha dłużej niż godzinę na dzień (trzeba go wyciągnąć od razu po zaśnięciu). W przeciwnym wypadku istnieje spore ryzyko wystąpienia wad zgryzu, zwiększa się także szansa występowania chorób zakaźnych, szczególnie gdy smoczki nie są przechowywane w higienicznych warunkach. Zdrowy rozsądek jest szczególnie istotny, kiedy chodzi o produkty matki Bibs Smoczek nie powinien być wprowadzany do życia dziecka już w szpitalu. Rodzice powinni zaczekać do momentu, aż maluszek zacznie prawidłowo ssać pierś – w przeciwnym wypadku nauka będzie zaburzona. Nawet jeżeli położne sugerują stosowanie smoczków już na oddziale, nie róbcie tego. Nie bójcie się odmawiać, gdyż to wasze dziecko i Wy decydujecie o nim, nawet kiedy położne (błędnie) sugerują coś innego.

Smoczek dla noworodka – jak wybrać?

Oferta smoczków jest bardzo rozbudowana. Dostępne są smoczki uspokajające, anatomiczne, dynamiczne oraz ortodontyczne. Z kolei, gdy weźmiemy pod uwagę zastosowany materiał, można zdecydować się na modele wykonane z silikonu, lateksu bądź kauczuku. Każdy z wymienionych elementów jest istotny. Stosowany uspokajacz pod żadnym pozorem nie może zawierać BPA, który jest nie tylko zabroniony, ale także bardzo szkodliwy. Kiedy skorzystać z opinii specjalistów dowiemy się, że modele wykonane z kauczuku są bardzo lubiane, nie ulegają zniszczeniu i nie szkodzą, gdyż sprawiają, że język układa się we właściwy sposób. Bibs smoczek sprawia, że jama ustna pracuje ze zdwojoną siłą już od pierwszych tygodni życia, co w praktyce przekłada się na mniej problemów z nauką mowy. Dostępne są modele dedykowane na dzień, jak i na noc, dlatego można wprowadzić również taki podział i cieszyć się doskonałą jakością połączoną z uspokojeniem maluszka bez względu na porę dnia.

Smoczek nie może przylegać ściśle do twarzy, gdyż wzmożony nacisk wywołuje uczucie dyskomfortu, dochodzi także do przegrzania, czyli skóra maluszka wokół ust podrażnia się i odparza. Końcówka smoczka powinna przypominać brodawkę mamy, dzięki czemu istnieje większa szansa na akceptację takiego uspokajacza. Sprawdzaj też przedział wiekowy, do jakiego dedykowany jest wybrany model, gdyż inaczej prezentuje się jama ustna noworodka, a inny jest smoczek dla kilkumiesięcznego dziecka. Stosowanie zbyt dużych modeli powoduje odruch wymiotny, a za małe wypadają z buzi i powodują frustrację.