wt.. kwi 23rd, 2024

Liposukcja to zabieg chirurgiczny, który ma na celu pozbycie się nagromadzonej tkanki tłuszczowej z miejsc, z których trudno jest wyszczupleć za pomocą diety oraz różnych form aktywności fizycznych. Liposukcja nazywana jest potocznie odsysaniem tłuszczu i wbrew pozorom nie służy stricte odchudzaniu lecz modelowaniu określonych części ciała w ujęciu całej sylwetki.

Jest zabiegiem chirurgicznym, wykorzystującym technikę ssania w celu usunięcia tłuszczu z określonych obszarów ciała, np. z brzucha, bioder, ud, pośladków, ramion i szyi. Liposukcja kształtuje również (kontury) tych obszarów.

Inne nazwy dla liposukcji m.in. liposukcja i modelowanie sylwetki.

Część tkanki tłuszczowej jest odsysana podczas zabiegu, pozostała w naturalnym procesie wydalania usuwana jest z organizmu.

Takie zabiegi pozwalają wymodelować wybrany fragment ciała lub nawet całą sylwetkę.

Niezależnie od wybranego rodzaju przeprowadzonej liposukcji efekt musi być zawsze taki sam – nieodwracalnie zniszczyć komórki tłuszczowe.

Jeśli masz zbyt dużo tkanki tłuszczowej w określonych miejscach i poza tym masz stabilną masę ciała, jesteś potencjalnym kandydatem do liposukcji,

Rodzaje liposukcji:

-VaserLipo liposukcja ultradźwiękowa

-BodyJet liposukcja wspomagana strumieniem wody

-NIL liposukcja infradżwiękowa

-Liposukcja laserowa

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU

Przed zabiegiem, należy koniecznie omówić z chirurgiem, co zawsze w naszym przypadku jest przeprowadzane, czego należy oczekiwać od zabiegu. Twój lekarz powinien sprawdzić twoją historię medyczną, zapoznać się z jakimikolwiek dolegliwościami, powinieneś poinformować chirurga o tym jakie leki, suplementy przyjmujesz. Procedura usunięcia tylko niewielkiej ilość tłuszczu, może być wykonana w warunkach ambulatoryjnych. Jeżeli natomiast mamy docznienia z dużą ilość tłuszczu to operacja musi odbyć się już w szpitalu, gdzie następnie zaleca się pozostanie pod obserwacją na jeden nocleg.

PODCZAS ZABIEGU LIPOSUKCJI

Do przeprowadzenia procedury liposukcji wymaga się tylko lokalnego lub regionalnego znieczulenia ok.¾ znieczulenia, ograniczone do określonego obszaru ciała.

Inne procedury towarzyszące podczas zabiegu,np.kiedy musimy usunąć duże złogi tłuszczu wymaga już znieczulenia ogólnego, które powoduje tymczasowy stan nieświadomości.

Podaje się środek uspokajający, zazwyczaj poprzez wstrzyknięcie, który pomaga pozostać spokojnym i zrelaksowanym

Zespół chirurgiczny będzie monitorować tętno, ciśnienie krwi i poziom tlenu we krwi w trakcie zabiegu liposukcji.

Jeśli będziesz odczuwał ból, powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Sam zabieg może trwać do kilku godzin, w zależności od stopnia nagromadzenia i usuwania tłuszczu. Po zabiegu chirurg może pozostawić nacięcia na drenaż płynu.

Po zabiegu i ustaniu znieczulenia ogólnego, obudzisz się w sali pooperacyjnej.

Spędzisz co najmniej kilka godzin w szpitalu lub klinice, tak, aby personel medyczny mógł monitorować twój stan zdrowia.

Zaleca się pozostanie w szpitalu na noc w celu uniknięcia np. odwodnienia i związanej z tym utraty płynów.

RYZYKO PODCZAS ZABIEGU LIPOSUKCJI

Jak w przypadku każdej poważnej operacji, zabieg niesie ze sobą ryzyko . Należy liczyć się krwawienia i reakcją na znieczulenie. Możliwe powikłania specyficzne dla liposukcji to:

Nieregularności konturu-Twoja skóra może wydawać się wyboista, falista lub zwiędła z powodu nierównomiernego usuwania tłuszczu i słabej elastyczności skóry.

Zmiany te mogą być stałe. Obrażenia pod skórą za pośrednictwem z cienkiej rurki ( kaniuli ), która jest używana podczas liposukcji, może pozostawić na skórze trwały wygląd.

Gromadzenie się płynu -pod skórą, mogą tworzyć się tymczasowe kieszenie płynu. Płyn ten odprowadza się z igłą.

Drętwienie -możesz czuć czasowe lub stałe drętwienie w obszarze odsysania tłuszczu .

Zakażenie -Infekcje skórne są rzadkie, ale możliwe .

Przebicie wewnętrzne –może zdarzyć się, że rurki kaniuli wnikną zbyt głęboko gdzie może dojść do przebicia narządu wewnętrznego-tu ważny jest wybór dobrego specjalisty!

Zatory tłuszczowe -cząstki tłuszczu mogą oderwać się i zostać uwięzione w naczyniu krwionośnym następnie mogą zbierać się w płucach-dlatego pozostaje się na 1 dobę w szpitalu pod okiem lekarza.

Nerki i serce – tutaj zmiany w poziomie cieczy, jak i płyny zasysane podczas liposukcji i mogą powodować problemy z nerkami i sercem .

Ryzyko powikłań wzrasta, jeśli lekarz pracuje na większych powierzchniach ciała.

PO ZABIEGULIPOSUKCJI

Musisz liczyć się z bólem, obrzękiem i zasinieniem po wykonanym zabiegu.

Zaleca się pozostanie w domu przez kilka dni przed powrotem do pracy, a na kilka tygodni przed wznowieniem normalnej aktywności – ćwiczenia ruchowe.

Twój lekarz może przepisać ci leki, aby pomóc w ukojeniu bólu i antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.

Dodatkowo, nosi się również przez kilka tygodni obcisłe ubrania uciskowe, które pomaga zmniejszyć obrzęk.

W tym czasie, należy spodziewać się pewnych nieprawidłowości w konturach naszego ciała dlatego, że pozostały tłuszcz osadza się na swoje miejsce.

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, które w sposób mało inwazyjny są w stanie modelować naszą sylwetkę. Należą do nich miedzy innymi takie zabiegi jak modelowanie piersi metodą Macrolane lub różnego rodzaju liposukcje. W ciągu kilku miesięcy, obszar gdzie wykonywana była liposukcja, będzie mieć szczuplejszy wygląd. Tak długo, jak będziemy utrzymywać prawidłową wagę, wyniki liposukcji będą zazwyczaj długotrwałe. jeżeli po wykonanej liposukcji przybieżesz na wadze, rozkład twojego tłuszczu może się zmienić.

Na przykład, tłuszcz może gromadzić się wokół brzucha, niezależnie od tego, czy pierwotnie w tym miejscu odsysany był tłuszcz. Generalnie musimy uważać podczas odżywiania i starać się utrzymywać prawidłową wagę.